music

We’re delighted to announce our stunning music line-up for this year’s festival.

We’re still adding more acts so stay tuned or follow our Facebook page for the latest announcements.

Full Schedule

Night Location Act Start time
Friday 27 May LONG ROOM SACRED PAWS 19:45
Friday 27 May TEMPEST STAGE APOSTILLE 20:15
Friday 27 May LONG ROOM MEILYR JONES 20:45
Friday 27 May TEMPEST STAGE BOSSY LOVE 21:30
Friday 27 May LONG ROOM NZCA LINES 22:00
Saturday 28 May TEMPEST STAGE ARTCORE BANDS SHOWCASE 12:30
Saturday 28 May LONG ROOM FRONTIERS ORCHESTRA 14:00
Saturday 28 May LONG ROOM CASTLE CHORUS 19:30
Saturday 28 May TEMPEST STAGE BABE 20:15
Saturday 28 May LONG ROOM THE WAVE PICTURES 20:45
Saturday 28 May TEMPEST STAGE THREE TRAPPED TIGERS 21:15
Saturday 28 May LONG ROOM RIVAL CONSOLES 22:00
Sunday 29 May TEMPEST STAGE LAKE MONTGOMERY 19:00
Sunday 29 May LONG ROOM SKJØR 19:30
Sunday 29 May TEMPEST STAGE URVANOVIC 20:15
Sunday 29 May LONG ROOM LANTERNS ON THE LAKE 20:45
Sunday 29 May TEMPEST STAGE MICKEY 9’S 21:30
Sunday 29 May LONG ROOM TELEMAN 22:00
Monday 30 May LONG ROOM MANTRA 18:30
Monday 30 May OUTDOOR STAGE TBC 19:30
Monday 30 May TEMPEST STAGE JELLYMAN’S DAUGHTER 19:30
Monday 30 May OUTDOOR STAGE COMBO COMBO 20:30
Monday 30 May TEMPEST STAGE BRAVE LITTLE NOTE 20:45
Monday 30 May OUTDOOR STAGE THE WOODS 21:30
Monday 30 May LONG ROOM TINDERBOX ORCHESTRA + JD+ BLN + POETS 21:45
Tuesday 31 May TEMPEST STAGE HIDDEN DOOR POETRY JAM : LLOYD ROBINSON HOSTING SPOKEN WORD + MUSIC SHOWCASE 19:00
Tuesday 31 May LONG ROOM WITHERED HAND 21:30
Wednesday 01 Jun LONG ROOM JENNY LINDSAY + LOUIE & THE LOCHBACKS, BE CHARLOTTE, MARC ROONEY + IONA LEE MCGUIRE (POETS) 20:30
Wednesday 01 Jun LONG ROOM JONNIE COMMON 22:00
Thursday 02 Jun LONG ROOM TBA 19:30
Thursday 02 Jun TEMPEST STAGE TBA 20:15
Thursday 02 Jun LONG ROOM NIMMO 20:45
Thursday 02 Jun TEMPEST STAGE TBA 21:30
Thursday 02 Jun LONG ROOM ROSIE LOWE 22:00
Friday 03 Jun LONG ROOM SON(S) 19:00
Friday 03 Jun TEMPEST STAGE DELIGHTED PEOPLES 19:15
Friday 03 Jun LONG ROOM DELTA MAINLINE 19:45
Friday 03 Jun TEMPEST STAGE CALLUM EASTER 20:15
Friday 03 Jun LONG ROOM NEON WALTZ 20:45
Friday 03 Jun TEMPEST STAGE LAW HOLT 21:30
Friday 03 Jun LONG ROOM JANE WEAVER 22:00
Saturday 04 Jun LONG ROOM ROZI PLAIN 19:30
Saturday 04 Jun TEMPEST STAGE RAZA 20:15
Saturday 04 Jun LONG ROOM THIS IS THE KIT 20:45
Saturday 04 Jun TEMPEST STAGE SUPERMOON 21:30
Saturday 04 Jun LONG ROOM LUKE ABBOTT 22:00

Supporters and sponsors

Creative Scotland Lottery Year of Architecture Innovation and Design 2016 PRS for Music Foundation
Barneys Beer Black Isle Thistly CrossArtemisBaillie Gifford

Blue ParrotBlue Moon

Edinburgh Beer Factory